Severokyperská turecká republika
Severní Kypr
Severní Kypr > Severokyperská turecká republika
Odkazy
SEVERNÍ KYPR
Cyprus44 nabízí zajímavé tipy na dovolenou v Severokyperské turecké republice.

Severokyperská turecká republika


Severokyperská turecká republika

Severokyperská turecká republika, též Severní Kypr, je státní útvar v severní části Kypru. Nezávislost vyhlásil v roce 1983. Tomuto aktu předcházel v roce 1974 státní převrat kyperských Řeků, kteří učinili pokus o připojení ostrova k Řecku (enosis). Turecko s odvoláním na Curyšskou úmluvu, která sjednocení s kteroukoli z mateřských zemí zapovídala, reagovalo vojenskou intervencí na ochranu kyperských Turků. Následovaly boje a rozdělení ostrova na severní a jižní část podél takzvané zelené linie. Severokyperská turecká republika dnes tvoří asi 37 % rozlohy ostrova.

V uplynulých letech probíhala opakovaně jednání zaměřená na znovusjednocení ostrova. Ačkoli se tohoto cíle prozatím nepodařilo dosáhnout, došlo alespoň ke zmírnění pohraničního režimu. V roce 2004 se na celém Kypru konalo referendum o mírovém urovnání sporu, které zprostředkovala OSN. Většina kyperských Turků plán přijala, převážná většina Řeků jej odmítla. Kypr poté sice vstoupil do Evropské unie, jeho severní část je však z účasti na EU prakticky vyloučena.

V čele Severokyperské turecké republiky stojí prezident. Od roku 2005 vykonává tuto funkci Mehmet Ali Talat. Jeho předchůdcem byl známý vůdce kyperských Turků Rauf Denktaş. Vládu tvoří její předseda a deset ministrů, jednokomorový parlament s 50 poslanci je volen na pětileté období, v zemi působí nejvyšší soud. V posledních volbách získala nejvyšší počet hlasů Republikánská turecká strana, která podporuje mírové urovnání sporu a sjednocení ostrova.

Hlavním městem Severního Kypru je Nikósie (turecky Lefkoşa). Také hlavní město je rozdělené na severní tureckou a jižní řeckou část.